

Specifications:
| Feature | Details |
| Model | OLEVS 5609 (Diamond Series) |
| Movement | Quartz Day/Date |
| Case Diameter | 41mm (Standard Size) |
| Case Thickness | ~11mm (Due to raised glass) |
| Watch Weight | ~114g (Medium Weight) |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Width | 20mm |
| Water Resistance | 30 Meters (3 ATM) |
| Glass | 3D Prism/Faceted Mirror |
| Clasp | Folding Safety Clasp |
































Reviews
There are no reviews yet.